| ENGLISH AT HOME

Çocuğuma evde İngilizce konuşmada nasıl yardımcı olabilirim?

1.  İngilizce öğreniniz

Beraber İngilizce öğrenmek, çocuklarınızla vakit geçirmek için önemli bir yoldur ve diğer dilleri öğrenme ve konuşmaya karşı pozitif bir yaklaşım ortamı oluşturur.

2. İngilizce oyun oynayınız

Çocuklar, çevrelerindeki herşeyi, yetişkin müdahalesi olmadan doğal şekilde öğrenirler. Bunu, oyunlarla tecrübe ederek ve bir çok hata yaparak gerçekleştirirler.

Evde; süsleme/ giydirme oyunları, saklambaç ve diğer meşhur oyunları İngilizce oynayınız.Diğer bir deyişle; ilk dillerini öğrenirken kullandıkları yöntemleri İngilizce öğreniminde de kazanmalarını sağlayınız.

3. İngilizce hikaye kitapları okuyunuz

Çocuklarınıza , sayfaları bir çok görsel ipuçlarıyla desteklendiği için, resimli hikaye kitapları okumak dil gelişiminde önemli bir yoldur.

Eğer çocuğunuza İngilizce sesli okumada yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız, sesli kitaplar ya da çevrimiçi hikayeler de kullanılabilecek önemli bir alternatiftir.

4. El becerisi kazanınız

Çocuklar dağıtmak için her türlü fırsatı severler;,batırma, yapıştırma, kesme, boyama ve birşeyleri fırınlama. Öyleyse, onları cesaretlendirin  …… İngilizce. Aktivite İngilizce hakkında olmak zorunda değil, fakat  görevi ya da sorumluluğu tamamlamak için İngilizce      kullanılmalı.

( ‘ Yapıştırıcıyı uzatır mısın lütfen? ‘ ‘ Teşekkür ederim.’ –‘ Etrafı toparlamama yardım eder misin ? )

5. İngilizce konuşan arkadaşlar davet ediniz

Neden, İngilizce konuşan arkadaşlarınızı, yemeğe davet etmiyorsunuz? Çocuklarınız bundan gerçekten faydalanacak.

6. Rahatlayınız

Çocuklarınız hata yaparsa ya da hemen İngilizce konuşmaya başlamazsa endişelenmeyin. Dil öğrenimi süresince, beyin bir yeniden kodlama ve modelleme sürecinden geçmeye ihtiyaç duyacak. Genellikle, dil üretimi; uzun bir dinleme ve düşünme döneminden sonra başlar.

Bazı faydalı İngilizce İnternet Siteleri

www.learninggamesforkids.com

www.learnenglish.britishcouncil.org

www.english-for-students.com

www.gamestolearnenglish.com

www.eslcafe.com

www.a4esl.org

www.abcya.com

www.tv411.org